Історія с.Андріяшвка

Андріяшівка – село, центр сільської ради.

Розташоване за 20 кілометрів від районного центру м. Бердичів, межує з Хмельницьким районом Вінницької області.

Площа населеного пункту – 182,50 га.

Населення                           -   605 осіб

Кількість дворів                 - 215.

День села                             - 31 жовтня.

         Жителі села Андріяшівка – переважно українці, невеличка частина – росіяни та поляки.

         Село розміщене на пагорбах, оточене родючими полями та луками, має декілька ставків.

         Найкращі чорноземи сприяли розвитку землеробства ще з часів перших поселенців, а кліматичні умови дозволяли населенню займатись садівництвом, бджільництвом, скотарством.

         До 1824 року село входило до складу Янушпольського маєтку поміщиків Букарів

         У 1824 році перейшло в спадщину Марії Биковській, уроженій Букар.

         У 1860 році придбане поміщиком Адольфом і Марією Крушинськими. На той час у селі проживало 225 жителів та налічувалось 25 дворів.

         У 1883 році панами Крушинськими була відкрита церковна школа грамоти.

         У 1892 році село придбав поміщик Іван Азаров. У 1899 році тут проживав 571 житель, налічувалось 72 двори.

         У січні 1918 року в селі Андріяшівка встановлено радянську владу. У 1926 році в селі проживала 661 особа та налічувалось 142 двори.

         У 1929 році почалося розкуркулення заможних селян. Першими були арештовані та вислані: Ящук Сидір, Мусійчук Мусій, Манільчук Лівон.

         У 1931 році в селі створено колгосп ім..Шевченка.

У 1932-1933 роках внаслідок голодомору населення Андріяшівки значно зменшилося.

         1937 рік – пік сталінських репресій в Андріяшівці. Були заарештовані та засуджені до різних мір покарання бригадир колгоспу Базилівський Павло Петрович та голова сільської ради Закурчевний.

         На початку серпня 1941 року село було окуповане гітлерівськими військами. Населення села потерпало від свавілля окупантів, зокрема 30 юнаків та дівчат вивезено на каторжні роботи до Німеччини, троє з них так і не повернулися. У роки Великої Вітчизняної війни 65 жителів села загинули на фронтах.

 

         З 1 січня по 5 січня 1944 року 227-ма та 291-ша штурмові авіадивізії систематично завдавали ударів по військах ворога в районах сіл Райгородок, Буряки, дорогою Бердичів-Райгородок.

         7 січня 1944 року село Андріяшівка було звільнено від німецько-фашистських окупантів. Визволяючи село загинули 34 радянських воїни. Їх було поховано на місцевому кладовищі. У 1966 році на цьому місці зведено пам’ятник.

         У 1952 році колгосп ім..Шевченка приєднано до колгоспу «Радянський шлях» села Райгородок.

         25 березня 1960 року колгосп «Радянський шлях» було реорганізовано в радгосп і приєднано до хмелерадгоспу «Райгородок».

         За успіхи в розвитку сільського господарства працівники села відзначені орденами і медалями СРСР. Орденом Трудового Червоного прапора була нагороджена Ящук Уляна Сидорівна.

         У 1966 році за вирощування рекордних урожаїв картоплі ланковому радгоспу Базилівському Євгену Федоровичу було присвоєно звання Героя Соціалістичної Праці.

         У 1974 році за високі показники в сільському господарстві та ударну працю був нагороджений орденом Леніна Томчук Степан Кіндратович.

         15 січня 1991 року в результаті реорганізації хмелерадгоспу «Райгородок» утворився хмелерадгосп «Андріяшівський» який у 1994 році реорганізовано в КСП «Андріяшівка», у 2000 році ПСП «Укрхмільінвест», а у 2002 році СТОВ «Андріяшівка-хміль»

         На даний час «Андріяшівка-хміль» спеціалізується на хмелярстві. Допоміжними напрямами розвитку є зерново-тваринницьке господарство.

         У селі працюють: початкова школа І ступеня, клуб на 70 місць, бібліотека з фондом 5 тисяч книг, фельдшерський пункт, дитячий садок на 25 місць, 2 торговельні точки.

 

 

 

Ви тут: Головна Андріяшівська сільрада Про сільську місцевість